skip to Main Content

Svjetska praizvedba predstave Mendolena i Matija – Šarena i svjetlucava predstava o ljubavi i sreći

Da se rock glazbenici okušaju i kao autori (priča, kazališnih predstava), kombinirajući svoj glazbeni talent s pisanjem, nije neka novina ni u svijetu ni u nas. Stoga nas nimalo nije iznenadilo kada se i osebujni Damir Martinović Mrle okušao u pisanju priča za djecu. Ipak, ono što je iznenađenje – predstava se temelji jednim dijelom i na Mrletovim emotivnim pričama o sreći, ljubavi, prijateljstvu, zajedništvu i naišla na plodno u „malom“ osječkom kazalištu. Junaci, kojima su dušu i tijelo dali Areta Ćurković i Gordan Marijanović, u potrazi su za svojim identitetom u vremenima promjena i srazu sa surovim izazovima današnjega kompetitivnoga društva.

Promocijom zbirke priča za djecu Mrletove priče o niŠČemu najavljena je svjetska praizvedba predstave Mendolena i Matija, autorskog projekta Arete Ćurković, Gordana Marijanovića, Ivanke Mazurkijević, Damira Martinovića Mrleta i Marija Tomaševića!

Da je glazbe i plesa bilo u potocima, kao i svjetlucavosti, šljokica, svih boja, lepršavosti, šašavosti – suvišno je isticati (sve je pod sloganom Let’s party!). U predstavi Mendolena i Matija prepoznaju se neke od priča iz Mrletove zbirke (dvije su izvedbeno prilagodili Areta i Gordan – Ljepljivi slječker i Priča o niŠČemu, a i autori su ostatka teksta), a glazbu za predstavu potpisuju upravo Mrle i Ivanka, a neke od pjesama naći će se i na njihovom novom albumu Kišni razdraganci 2 na što su osječki kazalištarci osobito ponosni!

Osječani, mali i veliki, mogu biti ponosni na uprizorenje u kojem će uživati sve generacije, čak i pripadnici one najzahtjevnije dobne skupine, tinejdžeri.

Autorska je ekipa željela (i uspjela) poslati poruku o važnosti širenja ljubavi i sreće tamo gdje je sada mrak i gdje je duboko stanje oŠČaja zbog nedostatka ljubavi – makar „govorili o niŠČemu, niotkuda idući nikamo i nizašto“. Iako se čini da predstavi nedostaje čvrsta narativna linija, nekako im je to teško „zamjeriti“, jer iz dvorane izađete razdragani, nježniji i veseliji. Odličan posao odradio je mladi, ali već dokazani Mario Tomašević, koji je glumce odjenuo i scenu osmislio. I apsolutno prati kreativnost autorske ekipe, ali i podcrtava nekonvencionalnost i ludizam projekta.

Svakako velike (pa i najveće) zasluge za genijalnu izvedbu idu Areti Ćurković i Gordanu Marijanoviću koji su (kao i uvijek) briljantno utjelovili, izmaštali i na scenu postavili likove Mendolene i Matije. Pokazali su glumačke, plesne i pjevačke vještine, ali i to koliko je važno imati pouzdanog kolegu.

Kompatibilnost svakako spada u kategoriju subjektivnosti (gledatelja), ali u slučaju Arete i Gordana (između kojih je velika dobna razlika pa i iskustvena, ali i višegodišnje iskreno prijateljstvo) mislim da većina dijeli mišljenje. Iza njih su brojne zajedničke suradnje na sceni i izvan nje, osjeti se međusobno uvažavanje, povjerenje i potpora, što rezultira jedinstvenim i hvaljenim projektima, neponovljivom energijom, autentičnim scenama, odvažnošću, spremnošću na rizik i improvizaciju. Njihove izvanredne glumačke vještine, neosporan smisao za humor i dinamika pridonose dubljem razumijevanju likova i odličnim performansama, spontanošću.

Očekujete li tipičnu božićnu predstavu s vilenjacima, sobovima, darovima – ne računajte na to. Očekujete li zabavu, toplinu, poučnost (da darovi nisu bitni, nego osjećaji koje dijelimo i primamo) – bit ćete više nego zadovoljni. Interaktivnu kazališnu čaroliju ovih blagdana naći ćete na adresi Trg bana Josipa Jelačića 19.

Predstavljanje zbirke priča za djecu „Mrletove priče o niŠČemu“ održano je dan uoči premijere (1. prosinca), kojom se Dječje kazalište Branka Mihaljevića pridružilo proslavi Dana grada Osijeka.

Ravnatelj kazaliŠČa Ivica Lučić, napomenuo je ponosno da predstava jest primarno božićna, no na repertoaru će biti i dugo poslije blagdana.

“Mrletove priče o niŠČemu” nova je zbirka priča za djecu Damira Martinovića Mrleta, „koji ih je smislio, složio, spojio, zapisao, zapakirao, zamaskirao, odabrao, obložio i obojio – za male da gledaju, slušaju zamišljaju muhačku, gliste, lastavice i zmaja ŠČak, za veće da malima čitaju i svi se zajedno zavrte, zaplešu i zapletu u Mrletovom veselom svijetu“ – najavljuju iz nakladničke kuće, prve hrvatske glazbene knjižare Rockmark. Zbirku priča je ilustrirao Krešimir Certić Misch, a likovno ju je oblikovao Vrana. Uz slikovnicu dolazi i maska s Mrletovim likom.

Popularni je riječki glazbenik 20-ak priča napisao, točnije ispričao/snimio kamerom u samo jedno poslijepodne. S obzirom na to da ih je objavljeno tek osam, za nadati se drugom pa i trećem nastavku. Nekako je tu ideju potvrdio i sam glazbenik, ali i njegova supruga Ivanka Mazurkijević, kritički pročitavši priče i priznajući da su (iako se kao junakinja nije našla ni u jednoj) jako dobre. U tako vedrom i šaljivom tonu prošla je čitava promocija, koju su opušteno i profesionalno moderirali polaznici Dramskog studija za srednjoškolce, Eva Getoš i Dino Matković.

Kišni razdraganci naslov je albuma Ivanke i Damira, a Lana Letović Perčin napisala je potom istoimenu slikovnicu. Tako je Ivanka u Osijek došla kao razdraganka 1, a Mrle kao razdraganac ŠČ predstaviti slikovnicu za koju su predstavljači Eva i Dino rekli da je „drukčija od drugih, zanimljivija od svih koje su ŠČitali“. Dok su mu kćeri bile male, Mrle im je priče pričao da bi sanjale snove ljepše od užasne stvarnosti. Te priče nije zapisao, ali je ove (apstraktne o ljubavi, sreći, zadovoljstvu) pisao s istim ciljem, te da djecu potakne da i sami pišu svoje priče. Poznati zaljubljenik u igre riječima, Mrle je pričama i likovima dao naslove i imena od kojih klinci lome jezike: Ljepljivi Slječker (cool lik koji voli čvarke, od kojih su mu prsti ljepljivi), Vrludave Pripilirke i sl. Jedan od likova u predstavi je i doktor po imenu Srčislječković koji radi u institutu srećeljubizma.

 

Autorica: Narcisa Vekić

Back To Top
X