skip to Main Content
Postolar i vrag

AUTOR:

August Šenoa / Milan Fošner

PREMIJERA:

10 srpnja 2024.

SEZONA:

2023. / 2024.

PREUZIMANJE:

KRATKO O PREDSTAVI:

Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku i Osječko ljeto kulture 2024.

Epska pjesmica, žanrovski šaljivi oksimiron, “Postolar i vrag” postala je opće mjesto hrvatske i regionalne književnosti. Jednostavna, alegorična priča o tome kako se valja oduprijeti primamljivim napastima tamne strane ima svoje parnjake u gotovo svim svjetskim folklorima i književnostima. Jasnim zapletom i duhovitim scenskim rješenjima August Šenoa ispričao nam je ovu duhovitu priču koja naprosto zaziva da bude postavljena u kazalištu u formi mjuzikla pa će tako naš autorski tim, koji je prvi put u Osijeku radio “Rock’n’roll bajku”, nastaviti stvarati u tom glazbenom idiomu sa željom da stvorimo brzu, dinamičnu i suvremenu predstavu koju će sa užitkom gledati i djeca i odrasli. Originalne pjesme sa potpuno novim tekstovima slijede uzore s Broadwaya i West Enda donoseći u kazalište dašak glamura tjerajući ansambl da iskaže sve svoje, Osječanima dobro znane, talente.

Mario Kovač

diplomirao 2002. godine na odsjeku Kazališne režije i radiofonije na Akademiji dramske umjetnosti radiofonije a doktorirao 2015. godine na Filozofskom fakultetu u Zagrebu pod mentorstvom dr. sc. Sibile Petlevski sa disertacijom “Metodologija kazališnog rada sa slijepim i slabovidnim osobama”. Dvanaest godina je bio član Dramskog učilišta Zagrebačkog Kazališta Mladih gdje je skupljao prva kazališna iskustva pod stručnim vodstvom Zvjezdane Ladike, Elizabete Kumer, Jadranke Korde i Borisa Kovačevića. Godine 1995. osniva nezavisnu studentsku kazališnu grupu Schmrtz Teatar s kojom u malo više od pet godina rada režira, glumi, nastupa u više od 120 predstava, performansa, hepeninga, koncerata te ostvaruje brojna gostovanja po Hrvatskoj i Europi. Članstvo grupe su činili mladi ljudi (pretežno studenti) koji su imali želju baviti se izvedbenim umjetnostima i reciklažom starih ideja o “modernosti” i “političkom angažmanu” kazališta. Početkom 2001. osniva kazališnu družinu “Nova Grupa” s kojom je napravio nekoliko performansa i kazališnih predstava. Pokretač je i osnivač nekoliko alternativnih i studentskih kazališnih festivala i  susreta od kojih treba izdvojiti: FAKI (Festival alternativnog kazališnog izričaja), TEST! (Teatar Studentima!), K.R.A.D.U. (Kazališna Revija Akademije Dramske Umjetnosti). Od 2000. godine radi kao profesionalni kazališni redatelj i do sada je ostvario preko stotinu kazališnih režija u Hrvatskoj i inozemstvu. Mnoge od tih predstava osvajale su nagrade na značajnim domaćim i stranim kazališnim festivalima. Kao režiser, glumac, kompozitor, scenograf ili dramaturg sudjelovao je i u stvaranju čitavog niza amaterskih predstava i performansa. Za svoj rad sa amaterima osvojio je čitav niz nagrada na festivalima širom Europe (Finska, Švedska, BiH…). Aktivan je i na brojnim drugim područjima umjetničkog djelovanja: književnost, glazba, film, televizija.

rođen je 12. rujna 1971., živi u Zagrebu. Za sebe kaže da je pisac, književnik i “polupjesnik”. Napisao je djela: ‘’Put od Ljubljane do Folnegovićevog naselja’’, ‘’Život u kući slijepih’’, ‘’Užasno vam je dobro, zar ne!?’’, ‘’Šibajući mrtvoga konja’’, ‘’Strahovi su sakriveni u bocama od piva’’, ‘’Kratke priče za čitanje prije smrti’’, a u pripremi su romani “Glasnik” i “Tko je ukrao malu balerinu”. Autor je i dramskih tekstova: ‘’Nuspojave’’, ‘’Rock ‘n’ roll bajka’’, “Tko je ukrao malu balerinu”, “Nježni sport”, “Postolar i vrag” ‘’Alan Ford u epizodi: početak i kraj Superhika’’, a u pripremi je tekst “Šibajući mrtvog konja”.

rođen je u Zagrebu 1968. Skladatelj je primijenjene glazbe za film, televiziju i teatar. Na sveučilištu UCSB u SAD–u studira kompoziciju te elektroničku glazbu u CRE-ATE–u (The Center for Research in Electronic Art Technology). Uz rad na filmu povremeno piše i djela za komorne sastave te eksperimentalnu elektroniku. Izvodi svoja elektroakustična djela s ansamblom Nimbus Dei, s kojim je nastupio i na Muzičkom biennalu Zagreb, Danima suvremenog plesa i festivalima eksperimentalne glazbe. U sklopu rada na filmskim projektima, autor se također bavi dizajnom zvuka i postprodukcijom zvuka te povremeno sudjeluje u scenariju i montaži. Nagrade: nagrada za najbolji scenarij (s D. Barićem) i nagrada za najbolje oblikovanje zvuka u filmu Nepoznate energije, neidentificirani osjećaji, 24. Dani hrvatskog filma, Zagreb (2015.); nagrada za najbolji dizajn zvuka u filmu Amnezijak na plaži D. Barića, 62. Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma (2015.).

rođen je 1969. godine u Zagrebu, maturirao na Školi za primijenjenu umjetnost i dizajn, a plesno educirao u podmlatku Studija za suvremeni ples, s mnogim plesnim pedagozima te, pohađao brojne radionice recentnih pedagoga i koreografa. Godine 1984. postaje stalni član Studija za suvremeni ples Zagreb, te od tada pleše u gotovo svim produkcijama ansambla. Status slobodnog umjetnika ostvaruje 1988. Surađuje u drugim plesnim anasmblima i institucijama u Zagrebu, Hrvatskoj, Francuskoj, Njemačkoj i Španjolskoj i dosada je otplesao 130 plesnih premijernih naslova, plesao je u adaptacijama plesnih predstava i glazbenih emisija za Hrvatsku radio televiziju te video dance „Suzanin dnevnik“ koji je HRT prezentirao na festivalima u Francuskoj, Kanadi i Njemačkoj. Sa plesnim predstavama gostovao je u svim većim gradovima i mjestima u Republici Hrvatskoj – preko 350 gostovanja i 85 gostovanja sa plesnim predstavama u inozemstvu na svim kontinentima. Brojni naslovi nagrađeni su za koreografiju i scenski pokret. Privlači ga plesna pedagogija i koreografija za djecu i mlade i već cijeli niz godina posvećujee radu sa djecom i mladima.

magistar umjetnosti, rođen je 9.9.1972. u Zagrebu. Nakon osnovne i srednje škole studira elektrotehniku, a 1996. godine upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, smjer slikarstvo. 2000. godine odlazi na Kunstakademie u Duesseldorfu, gdje mijenja smjer u kiparstvo, u klasi prof. Magdalene Jetelove. Diplomirao je slobodne umjetnosti 2004 godine. Iste godine se vraća u Zagreb te sa dvoje kolega pokreće umjetničku organizaciju Tigar teatar i bavi se kazalištem za djecu i mlade. Od 2006. do 2016. godine stalno je zaposlen kao Voditelj Dječjeg kazališta Dubrava Narodnog sveučilišta Dubrava. Usporedo je aktivan na području vizualnih umjetnosti i kazališta. Do danas je realizirao 25 samostalnih i preko 50 grupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. (Salon Galić, Split, Galerija SC, Zagreb, Galerija Balen, Slavonski Brod, Muzej grada Trogira, Muzej Virovitica, Galerija VN, Zagreb, MSUI Pula…) Od kazališnih početaka pa do danas realizirao je kao umjetnik više od 100 profesionalnih projekata na gotovo svim hrvatskim pozornicama, u svojstvu scenografa, kostimografa, izvođača, autora teksta, redatelja, designera rasvjete i vizualnoga identiteta. Dugogodišnji je član upravnog odbora Hrvatskog centra Assitej, a od 2013-2017. njegov predsjednik. 2008. godine pokrenuo je manifestaciju Noć kazališta koja se danas zove Europska noć kazališta i paralelno se održava u 10 europskih zemalja i više od 300 kazališta. Radi kao docent umjetnosti na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku.

rođena 1974. u Zagrebu. Diplomirala slikarstvo 1999. na nastavničkom odjelu Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, završila 2004. poslijediplomski studij scenografije na Hochschule für Gestaltung, u Karlsruheu, Njemačka. Od 2000. članica HZSU-a sve do zaposlenja 2013. na Medijskom dizajnu Sveučilišta Sjever u Koprivnici gdje je izvanredna profesorica umjetnosti. Doktorandica Poslijediplomskog studija književnosti izvedbenih umjetnosti, filma i kulture na Filozofskom fakultetu u Zagrebu od 2015. Od 1995. profesionalno se bavi likovnom umjetnošću, samostalno i grupno izlaže u Hrvatskoj i inozemstvu, a od 1996. i oblikovanjem scenografija, lutaka, kostima i glazbe za kazalište, od 2000. surađuje s HRT-om. U umjetničkom djelovanju poznata je i kao članica više umjetničkih kolektiva; Daklelososi, GastArtbeit, Schmrtz teatar i Tigar teatar. Dobitnica je više nagrada i priznanja na područjima likovne umjetnosti, scenografije i kostimografije.

O predstavi

Postolar: Grgur Grgić
Vrag: Gordan Marijanović
Postolareva žena: Tena Milić Ljubić
Sinak Božji: Srđan Kovačević
Vražice: Ivana Vukićević, Aleksandra Colnarić i Lidija Helajz

Autorski tekst i dramatizacija prema djelu Augusta Šenoe: Milan Fošner
Režija: Mario Kovač | Asistentica redatelja: Ivana Vukićević
Glazba: Tomislav Babić
Tekstovi pjesama:
Tomislav Babić, Milan Fošner i Mario Kovač
Koreografija: Branko Banković
Scenografija i kostimi: Leo Vukelić i Iva Matija Bitanga
Asistentice za scenografiju i kostime:
Ines Čižmešija i Senka Rončević
Oblikovanje rasvjete: Igor Elek
Voditelj tehničke službe: Dražen Golubić
Inspicijent: Zdenka Kovaček
Majstor tona: Josip Ogribić | Majstor rasvjete: Igor Elek
Majstor pozornice: Zoran Grkinić | Tehničar svjetla: Hrvoje Đumlija
Pozornički tehničar: Tihomil Čakalić
Izrada scenografije:
Siniša Ardalić, Leo Vukelić, Ines Čižmešija i Senka Rončević
Izrada kostima: Zvonko Majdiš i Iva Matija Bitanga
Vokalna trenerica: Nera Mamić

Back To Top
X